WKOY0376

Uniway 3 Boyutlu Yazıcılar  – Kalite | Hız | Hassasiyet

Üreticiler için önemli olan daha kısa sürede, daha temiz ve daha az işçilik gerektiren sonuçlar elde etmektir. Uniway 3 boyutlu yazıcılar, bu beklentileri karşılayacak şekilde geliştirilmektedir. Uniway 3 boyutlu yazıcılar ile elde edilen ürünlerde köşeler ve kenarlar çok net ve keskin, aynı şekilde yuvarlak formlu modellerin yüzey kaliteleri de yüksek olmaktadır. %0.2 tolerans ile ölçü kaybı olmadan baskı sağlanmaktadır.

Uniway 3D yazıcılarda baskı hızı saatte 30 mm’e kadar çıkabilmektedir. Support elemanları ile birlikte 26 mm yüksekliği olan yüzüklerden oluşan tam dolu tablaya yaklaşık 145 adet sığdırılarak, 60 dakika içerisinde baskı işlemi tamamlanabilmektedir. Tüm bu imkanlar doğrultusunda, Uniway satın alan müşterilerin %65’i, henüz ilk yıl bitmeden ikinci makine için sipariş vermekteler.

 

Döküm Kabiliyeti | Kolay Taş Dizme | Maliyet

Gerek dökümhanelerden, gerekse dökümü kendi bünyesinde çözen üreticilerden alınan geri bildirimlere göre piyasada hem taş dizme hem de döküm konusunda en iyi reçine; Uniway reçine hızlı ve kolay taş dizme özelliğine sahiptir.

Uniway reçine üzerine taş dizme konusu Uniway 3 boyutlu yazıcılarda hiçbir şekilde problem olmamaktadır. Bunun sebebi ise, uygulanan çalışma prensibi sayesinde bilgisayar ortamında elde edilen tasarım ile basılan ürün arasında herhangi bir ölçü kaybı olmamasıdır. Işık kaynağı yukarıda, baskı tablası aşağıda olduğu için, UV ışık direkt olarak reçineye yansımakta, ışık ile reçine arasında herhangi bir cam, silikon benzeri ara malzeme bulunmamaktadır. Bu sayede tüm Uniway 3 boyutlu yazıcıların baskı tablasında aynı ölçüde, aynı kalitede ve aynı ağırlıkta ürün elde edilebilmektedir. Bu sayede tüm parçalara aynı ölçüde taş dizilebilmektedir.

 

Yüksek Mum Oranı

Uniway reçine, şu an piyasada içinde mum oranı en yüksek olan reçinedir. Bu da hem taş dizme noktasında hem de döküm aşamasında, önerilen döküm prosedürü izlendiği takdirde, çok kolay işlem yapılmasına ve temiz sonuçlar alınmasına imkan tanımaktadır. Uniway Reçine – Döküm Ağırlıkları: 1.015 gr – 11.67 gr (14K)

 

3 boyutlu yazıcılarda supportlar ve parçaların platforma yapışması için çizilen taban, genelde atık malzeme olarak kalır ve geri dönüştürülemez. Uniway 3 boyutlu yazıcılar, geleneksel yöntemlerle çalışan diğer yazıcıların aksine yukarıdan aşağıya çalışır. Baskı tablasındaki ürünler asılı değil tablada ayakta duracak şekilde çıkar. Baskı tablasında ters ve asılı şekilde üretim yapılan sistemlerde ürünler ağırlıkları sebebiyle aşağıya düşme eğilimindedir, ek olarak baskı tablası ile reçine haznesi arasında oluşan vakum etkisi de ürünlerin tablaya tutunmasını zorlaştırmaktadır. Bu sebeplerle daha kalın support elemanları ve içi dolu tabanlar yapılmaktadır. Uniway’in uyguladığı çalışma prensibi tüm bu dezavantajları ortadan kaldırmakta ve önemli bir avantaj sunmaktadır. Yukarıdan aşağıya çalışma prensibi ile çizimlerdeki supportlar daha ince ve parça tabanları boşluklu yapılmakta ve kullanılan reçine miktarı dramatik oranda azalmaktadır. Parça-Atık Oranı:3/1

 

Daha hassas 3D baskı kabiliyeti

1 kilogram sıvı reçineden elde edilen, support elemanları ve parça tabanı temizlenmiş ürün oranı ortalama %50 civarındadır. Atık reçine miktarındaki bu oran haliyle final aşamasında elde edilen ürüne de yansımaktadır. Bu haliyle 1 kg reçineden; 14 ayarda 4,5 – 5 kg / 18 ayarda 5,5 – 6 kg / 21 ayarda 6,5 – 7 kg son ürün elde edilir.

 

İşletme maliyetine etki eden bir diğer konu ise yedek parçadır. Uniway 3 boyutlu yazıcılarda tam dolu metal reçine tankı kullanılmaktadır. UV ışık üst tarafta konumlanmış ve baskı tablası her katmanda içi dolu reçine tankında aşağıya doğru ilerlemektedir. Bu çalışma sisteminde ise reçine tankı değişimi söz konusu değildir. Gerek sarf malzemesinden doğan maliyetin düşük olması gerekse herhangi bir yedek parça ihtiyacı olmamasından dolayı, Uniway 3 boyutlu yazıcıların işletme maliyeti pazardaki rakiplerine oranla oldukça düşüktür.